İngiltere'deki Eşimle/Nişanlımla Yaşayabilmek için Ne Yapmalıyım?


Eklenme Tarihi: 2019-07-06 04:41:28

İngiltere’deki eşiniz, nişanlınız veya yasal partnerinizle yaşayabilmeniz için İngiltere evlilik/yerleşim vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

İngiltere’de bulunan eşiniz, nişanlınız veya yasal partnerinizin İngiliz vatandaşı olması ya da İngiltere’de sürekli oturum iznine sahip olması halinde onunla yaşayabilmeniz için ilgili İngiltere evlilik/yerleşim vizesi türüne başvuru yapabilirsiniz.

Eşiniz belirli bir nedenden dolayı İngiltere’de bulunuyorsa, örneğin İngiltere’de öğrenci ise, ya da İngiltere çalışma vizesi türlerinden biri ile ikamet etmekte ise veya Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’ye gitmiş ya da gitmeyi düşünüyorsa bu durumda sizin ona bağlı olarak (dependant) İngiltere vizesi almanız için bazı prosedürleri yerine getirmeniz ve o tür vizeler için gerekli olan şartları sağlamanız gerekir.

Eşiniz, nişanlınız ya da yasal olarak tanınmış eşcinsel partneriniz, İngiliz vatandaşı veya İngiltere’de sürekli oturumu olan bir kişi ise burada yazılanları dikkate almalısınız. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda vardır ki, İngiltere’de yanına gitmek istediğiniz eşiniz, nişanlınız ya da yasal partneriniz, gitmek istediğiniz tarih itibari ile 18 yaşını geçmiş olmalıdır. Aynı şekilde, İngiltere vizesi başvurusu yapan kişi de yine aynı şekilde başvuru sırasında 18 yaşından büyük olmalıdır. Eşinizin birden fazla eşi varsa sadece bir tanesi İngiltere’ye yanına gidebilir. Geleneksel törenle yapılmış olan evlilikleri İngiltere devleti tanıdığı için böyle bir koşul ileri sürülmüştür. Ancak Türkiye’den yapılacak bir başvuruda evlilik sözleşmesini kanıtlamanın tek yolu resmi nikâh cüzdanı ve nüfus kaydı olduğu için böyle bir hükmün Türkiye’de uygulanma olanağı yoktur. Eşinizin yanına gitmek için İngiltere yerleşim vizesi başvurusu yapmışsanız, gerekli tüm koşulları sağladınız konusunda İngiliz Konsolosluğu’ nu ikna edebilirseniz, ilk etapta İngiltere’de 2 yıl kalmanıza müsaade edilecektir. Başka bir deyişle ilk vize 2 yıl süreliğine verilmektedir. Ayrıca bu süre içerisinde çalışma hakkınız da bulunmaktadır. İlk 2 yıllık sürenizin bitmeye yakın zamanlarında hala evliyseniz ve evliliğinizi sürdürme niyetindeyseniz bu durumda İngiltere’de sürekli oturum hakkı için başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere evlilik/yerleşim vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Uzman danışmalarla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerdeki uzman danışmanlar gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır. Bu İngiltere vizesi türleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.

"İngiltere'deki Eşimle/Nişanlımla Yaşayabilmek için Ne Yapmalıyım?" sayfası 3483 defa okundu